პოსტმენოპაუზურ ქალებში საშარდე გზების მორეციდივე ინფექციების მართვა
საშარდე გზების მორეციდივე ინფექციები პოსტმენოპაუზურ ქალებში საკმაოდ ხშირია, რაც გამოწვეულია ცხოვრების ამ პერიოდში მიმდინარე ჰორმონული ცვლილებებით. აღნიშნული პათოლოგია ზრდის ინფექციების მიმართ მგრძნობელობას, პაციენტებს უვითარდებათ ხშირი და მტკივნეული შარდვა, რაც იწვევს ცხოვრების წესის ცვლილებას. ტრადიციულად, პრევენცია ხორციელდება ფართო სპექტრის ანტიბიოტიკებით, რომელთაც მრავალი გვერდითი ეფექტი ახასიათებთ, ან მცენარეული საშუალებებით (განსაკუთრებით — შტოშის პრეპარატებზე დაფუძნებული).
ბოლო წლებში აქტიურად იკვლევენ ვაგინალური ესტროგენების გამოყენებას როგორც მონოთერაპიაში, ასევე ანტიბიოტიკებთან კომბინაციაში და მათი ეფექტიანობის შედარებას საერთაშორისო სამეცნიერო ლიტერატურაში. თუმცა, მცენარეული საშუალებებისა და ლოკალური ესტროგენთერაპიის შედარებითი მონაცემები ლიტერატურაში არ მოიპოვება. აგრეთვე, საქართველოს ტერიტორიაზე არ ჩატარებულა კვლევა, რომელიც შეაფასებდა ჰორმონული თერაპიის ეფექტიანობას.
ამიტომ, შერჩეული თემის მიზანია პოსტმენოპაუზურ ქალებში მორეციდივე საშარდე გზების ინფექციების მართვის მეთოდების შესწავლა, აქცენტით ლოკალურ ესტროგენთერაპიაზე და მისი შესაძლო შედარება ფიტოთერაპიასთან.
პროექტის მიზნების მისაღწევად იგეგმება პოსტმენოპაუზურ პერიოდში მყოფი ქრონიკული მორეციდივე საშარდე გზების ინფექციებით დაავადებული ქალების შემთხვევითობის პრინციპით ორ ჯგუფად დაყოფა (თითოეულში — 40 პაციენტი). წინასწარი გამოკვლევის შემდეგ, ერთ ჯგუფში ჩატარდება ფიტოთერაპია, ხოლო მეორეში — ლოკალურად ესტროგენთერაპია. პაციენტების მონიტორინგი გაგრძელდება 6 თვის განმავლობაში, რის შემდეგაც მიღებულ შედეგებს ერთმანეთს შევადარებთ.
ჩვენი კვლევის შედეგად ვგეგმავთ განახლდეს ინფორმაცია პოსტმენოპაუზურ ქალებში საშარდე გზების მორეციდივე ინფექციების მართვის შესახებ. გარდა ამისა, პროექტი ხელს შეუწყობს მონაწილე სტუდენტების კლინიკური და სამეცნიერო გამოცდილების გაღრმავებას. მიღებული შედეგების საფუძველზე იგეგმება სამეცნიერო სტატიის გამოქვეყნება, რაც გაზრდის უნივერსიტეტის პრესტიჟს და ხილვადობას.
•    შარდსასქესო გზების რეციდივური ინფექციების მართვის ეფექტიანობის გაუმჯობესება პოსტმენოპაუზურ ქალებში საქართველოში;
•    BAU-ს სტუდენტების მიერ წინამდებარე თემაზე სამეცნიერო პროექტის მომზადება და განხორციელება, რაც ხელს შეუწყობს მათი კვლევითი უნარების განვითარებასა და პრაქტიკული გამოცდილების გაღრმავებას.
ქრონიკული რეციდივური შარდსასქესო ინფექციების შესაძლო კლინიკური ფაქტორების გამოვლენა;
•    შტოშის (cranberry) პრეპარატებისა და ვაგინალური ესტროგენების ეფექტიანობის შედარება ქრონიკული რეციდივური შარდსასქესო ინფექციების მართვაში;
•    შედეგების კლინიკებში გაზიარება, რაც საშუალებას მისცემს უროლოგებს დანიშნონ ეფექტიანი მკურნალობა, გააუმჯობესონ პაციენტთა სიცოცხლის ხარისხი და დაზოგონ დრო და ფინანსური რესურსები;

Recurrent urinary tract infections are quite common in postmenopausal women, which is caused by hormonal changes occurring during this period of life. This pathology increases susceptibility to infections, patients develop frequent and painful urination, which leads to lifestyle changes. Traditionally, prevention is carried out with broad-spectrum antibiotics, which are characterized by many side effects, or herbal remedies (especially - based on rhizome preparations).
In recent years, the use of vaginal estrogens, both in monotherapy and in combination with antibiotics, and their effectiveness have been actively studied in the international scientific literature. However, comparative data on herbal remedies and local estrogen therapy are not available in the literature. Also, no study has been conducted in Georgia to assess the effectiveness of hormone therapy.
Therefore, the aim of the selected topic is to study the methods of managing recurrent urinary tract infections in postmenopausal women, with an emphasis on local estrogen therapy and its possible comparison with phytotherapy.
To achieve the goals of the project, it is planned to randomly divide postmenopausal women with chronic recurrent urinary tract infections into two groups (40 patients in each). After a preliminary examination, one group will receive phytotherapy, and the other will receive local estrogen therapy. Monitoring of patients will continue for 6 months, after which the results will be compared.
As a result of our study, we plan to update information on the management of recurrent urinary tract infections in postmenopausal women. In addition, the project will contribute to the deepening of the clinical and scientific experience of the participating students. Based on the results, it is planned to publish a scientific article, which will increase the prestige and visibility of the university.
• Improving the effectiveness of management of recurrent urinary tract infections in postmenopausal women in Georgia;
• Preparation and implementation of a scientific project on this topic by BAU students, which will contribute to the development of their research skills and deepening of practical experience.
Identify possible clinical factors for chronic recurrent urinary tract infections;
• Compare the effectiveness of cranberry preparations and vaginal estrogens in the management of chronic recurrent urinary tract infections;
• Share the results in clinics, which will allow urologists to prescribe effective treatment, improve the quality of life of patients, and save time and financial resources;