26–27 ივნისს ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ორგანიზებით გაიმართა საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია თემაზე - „მედიცინაში რადიაციული უსაფრთხოების და დაცვის პრობლემატიკა საქართველოში“. კონფერენციის ფარგლებში განხილულ იქნა სამედიცინო ფიზიკის, რადიაციული უსაფრთხოების, დიაგნოსტიკური რადიოლოგიის, რადიოთერაპიისა და ბირთვული მედიცინის მიმართულებით არსებული აქტუალური საკითხები.
ღონისძიებამ გააერთიანა დარგის ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები, მკვლევრები, აკადემიური პერსონალი და სტუდენტები. ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ მოწვეული საერთაშორისო სპიკერები: ბაჰჩეშეჰირის უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორი ვოლქან დემირჯანი, ანადოლუს სამედიცინო ცენტრის წარმომადგენელი ნადირ ქუჩუქი, კრეტის უნივერსიტეტის პროფესორი ჯონ დამილაკისი და ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს (IAEA) წარმომადგენელი ჟენია ვასილევა, აგრეთვე, ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტის და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის აკადემიური საზოგადოება. წარმოდგენილმა მოხსენებებმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა ცოდნის გაზიარების, პროფესიული გამოცდილების გაცვლისა და დარგში თანამედროვე გამოწვევების გააზრების პროცესში.

On June 26–27, BAU International University Batumi, in partnership with Tbilisi State Medical University, hosted the International Scientific and Practical Conference titled "Radiation Safety and Protection Issues in Medicine in Georgia." The conference addressed current developments and challenges in the fields of medical physics, radiation safety, diagnostic radiology, radiotherapy, and nuclear medicine. The event brought together local and international experts, researchers, academic staff, and students to exchange knowledge and discuss the latest advancements in the field.
The conference featured distinguished international speakers, including Assistant Professor Volkan Demircan from Bahçeşehir University, Nadir Küçük from Anadolu Medical Center, Professor John Damilakis from the University of Crete, and Zhenia Vasileva, representative of the International Atomic Energy Agency (IAEA). They were joined by members of the academic communities of BAU International University Batumi and Tbilisi State Medical University. The presentations delivered throughout the conference made a valuable contribution to knowledge sharing, the exchange of professional experience, and a deeper understanding of the contemporary challenges facing radiation safety and medical practice.