2025 წლის ზაფხულისთვის შემოთავაზებულია პროგრამა "Norway på norsk", სამკვირიანი კურსი ნორვეგიის კულტურისა და ენის შესახებ, რომელიც აერთიანებს ნორვეგიული ენის შესავალ გაკვეთილებს, კულტურულ გამოცდილებასა და ექსკურსიებს ოსლოს რეგიონის სხვადასხვა ადგილებში.
კურსი დაიწყება მიმდინარე წლის 30 ივნისს. ოსლოს უნივერსიტეტის საერთაშორისო საზაფხულო სკოლაში მიღება 2 იანვარს გაიხსნა და განაცხადის წარდგენის ვადებია: სტიპენდიის მსურველეთათვის - 1 თებერვალი, თვითდაფინანსების მსურველთათვის - 1 მარტი.
დეტალური ინფორმაცია შემოთავაზებული საზაფხულო კურსებისა და სხვა სასწავლო პროგრამების შესახებ წარმოდგენილია შემდეგ ბმულზე: https://bit.ly/3C9wYKD

Admissions are open for the University of Oslo's International Summer School and the 2025 Bachelor’s and Master’s programs.
For the summer of 2025, the program "Norway på norsk," a three-week course on Norwegian culture and language, is being offered. The course includes introductory lessons in the Norwegian language, cultural experiences, and excursions to various locations in the Oslo region.
The course will start on June 30 of this year. Admissions for the University of Oslo's International Summer School opened on January 2, and the application deadlines are:
For scholarship applicants: February 1
For self-funded applicants: March 1
Detailed information about the offered summer courses and other academic programs is available at the following link: https://bit.ly/3C9wYKD