ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტი ეწვია ფინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს Erasmus + Global Mobility Meeting-ის ფარგლებში.
ვიზიტის ფარგლებში სამინისტროს წარმომადგენლებმა: ბ-ნმა ოლი ნურმიმ - გუნდის ლიდერმა, ბ-ნ სვენ კლიმენტმა - სამაგიდო ოფიცერმა და გლობალური განვითარების მენეჯერმა - როზეანა ავენტომ განიხილეს კავკასიისა და ცენტრალური აზიის რეგიონების განვითარების სტრატეგია.
ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს საქართველოში განათლებისა და ჯანდაცვის სფეროების გაუმჯობესების ძირითად მიმართულებებს და ფინეთის მდგრადი განვითარების მხარდაჭერის მნიშვნელობას.
გვინდა მადლობა გადავუხადოთ ფინეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს სტუმართმოყვარეობისა და ნაყოფიერი შეხვედრისთვის.

BAU Batumi Staff Visited Ministry For Foreign Affairs of Finland During The Erasmus + Global Mobility Meeting.
BAU International University Batumi visited the Ministry for Foreign Affairs of Finland During the Erasmus + Global Mobility Meeting.
During the visit representatives of the Ministry: Mr. Olli Nurmi - Team leader, Mr.Sven Kliment - desk Officer and Global Development Manager - Roseanna Avento discussed the development strategy of the Caucasus and Central Asia Regions.
Representatives of BAU International University Batumi have emphasized the main directions of improving Education and Health fields in Georgia and the importance of  Finland's Support for sustainable development.
We would like to express our kind gratitude to the Ministry of Foreign Affairs of Finland for the hospitality and fruitful meeting.