15 მაისს ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტში წარმატებით ჩატარდა ღონისძიება - "East Meets West - Korean Days 2024".
შეხვედრას დაესწრო კორეის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი - ბატონი კიმ ტონგ ოპი, რომელმაც საჯარო შეხვედრა სიტყვით გამოსვლით გახსნა. შეხვედრის ფარგლებში, საუბარი შეეხო საქართველო-კორეის ორმხრივ ურთიერთობებს, ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტებისა და თანამშრომლების საერთაშორისო მობილობაში ჩართვის პერსპექტივებს შორეული აღმოსავლეთის მიმართულებით.
ასევე, შეხვედრას ესწრებოდა კორეის კულტურისა და ენის ცენტრი, რომლის ორგანიზებით კულტურულ-საგანმანათლებლო კუთხე მოეწყო: კორეის ტრადიციული სამოსის დემონსტრაცია და კორეული ხელწერის მასტერკლასი.
ჩვენთვის სტრატეგიულად მნიშვნელოვანია სამხრეთ კორეის ინსტიტუციებთან თანამშრომლობა, რაც ხაზს უსვამს საერთაშორისო პარტნიორობის მნიშნველობას

Korean Days 2024 at BAU Batumi
The event "East Meets West - hashtagKorean Days 2024" was successfully held at BAU International University Batumi on May 15. The meeting was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Korea, Mr. Kim Tong Op, who opened the public meeting with a speech.
During the meeting, discussions focused on the bilateral relations between Georgia and Korea and the prospects of involving students and employees of BAU Batumi in international mobility programs in the Far East. The event also featured participation from the Korean Culture and Language Center, which organized a cultural-educational corner showcasing Korean traditional clothes and offering a Korean handwriting master class.
Cooperation with South Korean institutions is strategically important for us, highlighting the significance of international partnerships.