პროექტის „ვიაროთ ერთად / Step Together” ფარგლებში, შეხვედრები გაიმართა ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებთან და სტუდენტებთან.
შეხვედრის მონაწილეებს საპროექტო გუნდმა გააცნო პროექტის მიზანი, ამოცანები, დაგეგმილი აქტივობები და მოსალოდნელი შედეგები. ამასთან ერთად უცხოელმა სტუდენტებმა და უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს მათ წინაშე არსებულ გამოწვევებზე, რომლებსაც ადგილობრივ დონეზე აწყდებიან.
პროექტის მიზანია ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების წარმომადგენელთა წახალისება/ჩართვა საქართველოში კანონიერი საფუძვლით მყოფ უცხოელთა ინტეგრაციის საკითხებზე აქტიურ მუშაობაში, ასევე საქართველოში მყოფ უცხოელთა სამართლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების ხელშეწყობა.

Meeting With The Project STEP TOGETHER Representatives
Within the framework of the Project "Step Together", the meetings were held with representatives of the administration and students of BAU International University Batumi.
During the ministerial meeting, the project team unveiled the "Step Together" initiative. This groundbreaking project aims to foster collaboration between local self-government bodies and foreign residents, with the ultimate goal of enhancing integration and improving the legal status of foreigners in Georgia.
The goal of the project is to encourage/involve representatives of local self-government bodies in active work on issues of integration of foreigners with a legal basis in Georgia, as well as to promote the improvement of the legal status of foreigners in Georgia.