ხელოვნების სტუდენტები და მენტორები ბაუ ბათუმში
ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა საერთაშორისო დიზაინის პროექტში ჩართულ ხელოვნების უნივერსიტეტების სტუდენტებსა და მენტორებს, რომლებიც საქართველოში შემოქმედებითი თანამშრომლობის მიზნით ჩამოვიდნენ.
პროექტის თემა იყო — „ქართული სუფრის ატრიბუტების დიზაინი“. მონაწილეები წარმოდგენილი იყვნენ ბაუ ბაჰჩეშეჰირის უნივერსიტეტიდან (თურქეთი), ზალცბურგის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტიდან (ავსტრია), ბრნოს ტექნოლოგიური უნივერსიტეტიდან (ჩეხეთი), თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიიდან (საქართველო) და შტუტგარტის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტიდან (გერმანია).
სტუდენტები მუშაობდნენ სხვადასხვა მასალასთან — ტექსტილთან, კერამიკასთან, მინისთან, ლითონსა და ხესთან, რითაც ქართული ტრადიციების თანამედროვე ფორმით გადმოცემას ცდილობდნენ. იდეებზე მუშაობა მიმდინარეობდა მენტორების ხელმძღვანელობით.
სტუმრებმა ისარგებლეს ბაუ ბათუმის ინფრასტრუქტურით და ორი დღის განმავლობაში უნივერსიტეტში შექმნილ სამუშაო და შემოქმედებით გარემოში ჩაერთნენ.
ვიზიტის ფარგლებში ასევე გაიმართა დახურული შეხვედრა ბაუ ბათუმის ვიცე-რექტორსა და სტუდენტთა მხარდაჭერისა და კარიერული განვითარების დეპარტამენტის წარმომადგენლებთან, სადაც განიხილეს სტუდენტური შესაძლებლობები და მომავალი თანამშრომლობის ფორმატები.
ბაუ ბათუმი მხარს უჭერს საერთაშორისო პარტნიორობას, შემოქმედებით პრაქტიკებს და სტუდენტური განვითარების ახალ გზებს.

BAU International University Batumi hosted students and mentors from art universities participating in an international design project who arrived in Georgia for a creative collaboration.
The theme of the project was “Design of Georgian Supra Attributes”. Participants came from BAU BahçeÅŸehir University (Turkey), Salzburg University of Applied Sciences (Austria), Brno University of Technology (Czech Republic), Tbilisi State Academy of Arts (Georgia), and HFT Stuttgart - University of Applied Sciences (Germany).
The students worked with various materials—textiles, ceramics, glass, metal, and wood—to reinterpret Georgian traditions in a modern design context. The creative process took place under the guidance of experienced mentors.
Guests engaged with the facilities at BAU Batumi, immersing themselves in a dynamic working and creative environment on campus for two days.
As part of the visit, a closed meeting was held with the Vice-Rector of BAU Batumi and representatives from the Student Support and Career Development Department to discuss student opportunities and future collaboration formats.
BAU Batumi is committed to fostering international partnerships, encouraging creative practices, and exploring new pathways for student development.