სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცი
ბაუ ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ორგანიზებით, 2026 წლის 26–27 ივნისს გაიმართება საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია თემაზე „მედიცინაში რადიაციული უსაფრთხოების და დაცვის პრობლემატიკა საქართველოში“.
ღონისძიება გააერთიანებს სამედიცინო ფიზიკის, რადიაციული უსაფრთხოების, დიაგნოსტიკური რადიოლოგიის, რადიოთერაპიისა და ბირთვული მედიცინის სფეროში მოღვაწე ადგილობრივ და საერთაშორისო სპეციალისტებს, მკვლევრებს, აკადემიურ პერსონალსა და სტუდენტებს.
კონფერენცია წარმოადგენს მნიშვნელოვან პროფესიულ და აკადემიურ პლატფორმას თანამედროვე მედიცინაში რადიაციული უსაფრთხოების, სამედიცინო ფიზიკოსების როლის, ინოვაციური ტექნოლოგიების, განათლებისა და კვლევების განვითარების აქტუალური საკითხების განსახილველად. ღონისძიების ფარგლებში წარმოდგენილი იქნება უახლესი მიდგომები და საერთაშორისო გამოცდილება პაციენტისა და სამედიცინო პერსონალის უსაფრთხოების, დიაგნოსტიკური და თერაპიული პროცედურების ოპტიმიზაციის, ასევე ხელოვნური ინტელექტის გამოყენების მიმართულებით.
Კონფერენცია მხარდაჭრილია: თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის, ბერიტაშვილის ექსპერიმენტული ბიომედიცინის ცენტრის, სამედიცინო ფიზიკისა და რადიაციული დაცვის ასოციაციისა და ივანე თარხნიშვილის სახელობის სტუდენტთა სამეცნიერო საზოგადოების მიერ. Ადგილმდებარეობა: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციული კორპუსი, მე-3 საკონფერენციო დარბაზი, ვაჟა-ფშაველას გამზირი 33

BAU International University Batumi, in partnership with Tbilisi State Medical University, will host the International Scientific and Practical Conference, “Challenges of Radiation Safety and Protection in Medicine in Georgia,” on June 26–27, 2026.
The conference will bring together local and international specialists, researchers, academic staff, and students working in the fields of medical physics, radiation safety, diagnostic radiology, radiotherapy, and nuclear medicine. The event will serve as an important professional and academic platform for discussing current issues related to radiation safety in modern medicine, the role of medical physicists, innovative technologies, and the advancement of education and research in the field.
The conference program will feature the latest approaches and international experience in ensuring the safety of patients and healthcare professionals, optimizing diagnostic and therapeutic procedures, and exploring the application of artificial intelligence in medicine. The conference is supported by the Tbilisi City Hall, the Beritashvili Center of Experimental Biomedicine, the Association of Medical Physics and Radiation Protection, and the Ivane Tarkhnishvili Student Scientific Society. Venue: Administrative Building of Tbilisi State Medical University Conference Hall III 33 Vazha-Pshavela Avenue, Tbilisi, Georgia